شرکت شیر پاستوریزه پگاه گناباد (سهامی خاص) تحت نام صنايع تبديلي شير سپيده کوير (سهامي خاص) در  اسفند ماه 1380 به ثبت و با سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال 1383 به بهره برداری رسید.

محل احداث کارخانه در بخش کاخک شهرستان گناباد که از مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور است در زميني به مساحت يکصد و بيست هزار متر مربع، احداث و عمليات ساختماني از فروردين سال 1381 آغاز شد. قراردادهاي ساخت ماشين آلات توليد و دستگاه‌هاي تاسيسات از تير ماه 1382 منعقد شده و از اواخر سال 1383 توليد آزمايشي شرکت صرفا با پنير یواف آغاز شد. در سال 1385 به لحاظ استفاده بهينه از توان مهندسي و تکنولوژي صنايع شير ايران بحث واگذاري سهام اين شرکت به صنايع شير ايران مورد بررسي قرار گرفت که اين امر در نيمه دوم ديماه 1385 محقق شد. لازم به ذکر است که طبق صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1394/06/31 نام شرکت از صنایع تبدیلی شیر سپیده کویر (سهامی خاص) به شرکت شیر پاستوریزه پگاه گناباد (سهامی خاص) تغییر یافته و در حال حاضر 100 درصد سهام این شرکت متعلق به شرکت صنایع شیر ایران است.

محصولات تولیدی شامل:

شیر پاکتی ساده و غنی شده با ویتامینD3 ، پنیر لیوانی نسبتا چرب به روش اولترافیلتراسیون و به روش افزایش ماده خشک، پنیر لیوانی غنی شده با ویتامین D3، پنیر یو اف و لاکتیکی سطلی و حلب در اوزان (2، 4 ،6 ،10 و 14کیلویی)، دوغ پاکتی، انواع ماست پرچرب و کم چرب ساده و غنی شده با ویتامین D3، کشک مایع صنعتی و کره لاکتیکی است.

هم اکنون پگاه گناباد با ظرفیت روزانه تولید 25 تن و38 نفر نیروی انسانی مشغول فعالیت است.